Kış Aylarında Yürüyüş Yapmak Neden İyidir ?

Soğuk kış aylarının tadını çıkarmanın en iyi yolunun, elimize bir ince belli bardakta çay alıp en yakın kanepeye yayılmak olduğunu biliyoruz. Yılın kalan dokuz ayını evlerinde geçiremeyip kendini doğanın kucağına atanların kış aylarında da kanlarının kaynadığı malum.

Bir an önce havalar ısınsa da yeniden açık havada bacaklarımızı çalıştırmaya başlasak diye gün saydığımız doğru. Ama kışın evlerine girmek zorunda olduklarını düşünen yürüyüş tutkunlarını sevindirmek ve bu eylemle arası iyi olmayanları da bir ihtimal cesaretlendirmek için kış yürüyüşlerinin faydalarını da sıralayalım.

1) Zinde kal

Fit olmak tabirinin son zamanlarda epey moda olduğunu söyleyebiliriz. Gündelik hayatımız, giderek oturmanın ve hareketi azaltmanın egemenliği altına giriyor olduğundan, zinde olmak da formda kalmak da buna paralel olarak daha güç bir hal alıyor. Hele bir de yaş ilerledikçe, fit olmak için harekete geçmenin ne kadar zorlaşabileceğini tahmin edebiliyoruz. Kış aylarını kış uykusuna yatarak atlatamayacağımız için, bedenimizi korumak adına bir şeyler yapmaya başlamalıyız. En basitinden, yürüyüşe çıkmanın bile, zinde olmak ve formda kalmayı kolaylaştırmak adına epey faydası dokunacağı bir gerçek.

2) Bu manzarayı başka mevsim bulamazsın

Yaz aylarında nemin görüşü bulanıklaştırması nedeniyle, hiçbir zaman kış aylarındaki kadar uzak ve geniş bir mesafeyi göremeyeceğimizi kabul etmemiz gerekiyor maalesef. Bu da,  meseleye tepeler ve dağlar açısından baktığımızda, daha berrak ve canlı bir hava demek oluyor. E haliyle de, kışın doğa yürüyüşü yapmak, yılın diğer aylarında yapmaktan daha etkileyici oluyor açıkçası. Kış aylarına has, büyüleyici karlı manzaralar ise cabası.

3) Sınırlarını zorlamaya alışırsın

Kendi sınırlarını zorlayan insanların hikayelerini duymaya bayılırız. “O dağa nasıl tırmanmış acaba? O kadar mesafeyi ben yüzebilir miydim? Maratonu tamamlayabilecek kondisyona sahip miyim ki?” gibi sorular akar zihnimizden, bunları dinlerken. Hepimiz yapabileceklerimizi görmek adına, az ya da çok, bazı zor şeyleri denemek isteriz, itiraf etmek gerekirse. İşte kış aylarında yapılabilecek bir dağ yürüyüşü, bunu görmek adına biçilmiş kaftan. Hem kolay ulaşılabilir, hem de yüksek bir kondisyon gerektirmez. Bir tarafta soğuk havaların zorlayıcı etkisi, bir tarafta da dağın güçlükleri… Sınırlarınızla sizi yüzleştiren, keyif dozu yüksek mükemmel bir bileşim.